ریبرندینگ یا برندسازی مجدد چیست؟

ریبرندینگ چیست،تغییر نام تجاری زمانی اتفاق می‌افتد که یک شرکت تصمیم داشته باشد که لوگو، چشم‌انداز، هدف، ارزش‌ها، نام تجاری، مخاطبان هدف یا بازار خود را تغییر دهد تا هویت برند جدیدی را در ذهن مشتریان، رقبا و شرکا بسازد. اینکار به برندها کمک می کند مخاطبان جدیدی را جذب کنند، ارتباط خود را حفظ کنند، در میان رقبا برجسته شوند و آگاهی از برند خود را بهبود بخشند.

ریبرندینگ یا برندسازی مجدد چیست؟

چرا تغییر نام تجاری مهم است؟

طبق گفته فوربس کسب و کار شما هفت ثانیه فرصت دارد تا اولین تاثیر خود را بگذارد. گاهی اوقات برندها به دلیل استفاده از لوگوی نادرست، داشتن نامی دشوار یا نامفهوم یا کار با چشم‌انداز و هدف نامشخص توجه مشتریان را جلب نمی‌کنند.

ما در دنیایی زندگی می کنیم که ترندها دائماً در حال تغییر هستند بنابراین شرکت ها نیز برای جذب مشتریان جدید نیاز به تغییرات دارند این امر با تغییر نام تجاری امکان پذیر است. شاید لازم باشد کسب و کار خود را بروزرسانی کنید شما می توانید یک لوگو یا نام جدید طراحی کنید و یا اهداف و چشم انداز جدیدی برای کسب و کار خود تعریف کنید.

در ادامه به چندین مزیت ریبرندینگ می پردازیم.

 

مزایای ریبرندینگ

 • مخاطب جدید
 • ارتباط بهتر
 • بهبود شناخت برند
 • بهبود رتبه بندی گوگل
 • کار تیمی کارآمد

مخاطب جدید

مزیت اصلی تغییر نام تجاری، شانس دستیابی به یک مخاطب هدف جدید است. اگر روی هدف، چشم انداز و ارزش های شرکت خود تمرکز کنید و به درستی با آنها ارتباط برقرار کنید، مردم متوجه آن خواهند شد.

به عنوان مثال بیایید به محصولات شستشوی بدن Old Spice  نگاهی بیندازیم. آنها این استراتژی را پس از اینکه متوجه شدند 60 درصد از شامپوی بدن مخصوص مردان توسط زنان خریداری می شود، اجرا کردند. این برند معروف تصمیم گرفت با تبلیغات جدید خود به مخاطبان زن دسترسی پیدا کند. کمپین جدید آنها 105 میلیون بازدید در یوتیوب دریافت کرد، ترافیک ایجاد شده را به سایت برند هدایت کرد و 1.2 میلیارد بازدید کسب کرد.

ارتباط بهتر

تغییر نام تجاری این امکان را به شما می دهد که شرکت خود را به روز نگه دارید. صرف نظر از قدمت، برند شما همیشه باید مرتبط باقی بماند. شرکت ها باید سریع حرکت کنند و از ترندهای جدید در بازاریابی پیروی کنند تا سرعت خود را حفظ کنند. همانطور که می دانید گرایش های طراحی نقش مهمی در درک مشتریان از برند شما و محصولاتی که ارائه می دهید، دارند. اطمینان از اینکه همیشه به‌روز می‌مانید به شما کمک می‌کند تا اعتماد مشتریان را جلب کنید و اطمینان حاصل کنید که برند شما بهترین است.

بیایید یک کمپین تغییر نام تجاری موفق از آدیداس را در نظر بگیریم. این شرکت در سال 1949 تأسیس شد و چندین بار از تغییر نام تجاری برای حفظ ارتباط با مشتریان خود استفاده کرد. برای ارتباط با بازار این برند در سال 2011 تولید کفش های کتانی معروف Stan Smith را متوقف کرد و در سال 2014 نسخه تازه ای از آن را ارائه کرد. آدیداس با تبلیغ در رسانه های اجتماعی و مشارکت با خرده فروشان و اینفلوئنسرها توانست قلب مردم را تسخیر کند.

بهبود شناخت برند

انسانی کردن برند از طریق یک داستان یا ویدیوی واقعی در حین تغییر نام تجاری می تواند باعث شود شرکت شما در ذهن مشتریان شما بماند. تحقیقات نشان می دهد که مشتریان به احتمال زیاد با شرکتی که تجربه ارائه می دهد،با دیدگاه های آنها مطابقت دارد یا احساسات خاصی را برمی انگیزد، درگیر می شوند.

برای مثال، Dos Equis، یک تولید کننده آبجو مکزیکی تصمیم گرفت داستان برند خود را تغییر دهد. این شرکت کمپین “جالب ترین مرد جهان” را با داستانی هوشمندانه و قدرتمند ایجاد کرد. تبلیغات جذاب و طنزآمیز بود. در نتیجه فروش آبجو 22 درصد افزایش یافت.

ریبرندینگ یا برندسازی مجدد چیست؟
بهبود رتبه بندی گوگل

با توجه به این واقعیت که سئو پس از ایمیل مارکتینگ در بالاترین لیست بازگشت سرمایه و در رتبه دوم قرار دارد پس سرمایه گذاری در شرکت برای ایجاد یک برند قوی تصمیم درستی است. اگر مشتریان با برند جدید شما تعامل داشته باشند و آن را بشناسند مطمئن باشید که گوگل تلاش های شما را ارزیابی خواهد کرد. به عنوان مثال پس از ساخت برند ترافیک وب سایت نیل پاتل از 240839 به 454382 کاربر در چند ماه رسید.

کار تیمی کارآمد

اگر شرکت شما هدف، چشم‌انداز و استراتژی‌های مشخصی ندارد، این شانس را دارید که آن‌ها را مطابق با نیازهای خود بازسازی کنید. این وضوح ساختاری برای بهبود کارایی کسب و کار شما بسیار مهم است: کارکنان مناسب را استخدام کنید و آنها را وادار به کار دقیق کنید، عملیات شرکت را مدیریت کنید و تصمیمات تجاری درستی بگیرید.

 

آگاهی از مزایای کمپین تغییر نام تجاری بسیار مهم و ضروری است. علاوه بر این مهم است که بدانید در چه شرایطی باید این حرکت خطرناک را در نظر بگیرید.

چه زمانی به برندسازی مجدد نیاز دارید؟

تغییر نام تجاری فرآیندی پیچیده و پرهزینه است که ریسک های بزرگی را برای شرکت های بزرگ و کوچک به همراه دارد. بنابراین باید دلایل جدی برای پیاده سازی این روش در کسب و کار خود داشته باشید.
در این قسمت به دلایل اصلی برای در نظر گرفتن تغییر نام تجاری می پردازیم:

اگر امکان تغییر موقعیت در بازار وجود داشته باشد:
تغییر موقعیت شامل تغییر وضعیت نام تجاری یا محصول موجود شرکت در بازار است. این فرآیند زمانی حیاتی است که یک شرکت تصویر ضعیف یا قدیمی داشته باشد، به تغییرات استراتژیک جدید یا به یک مخاطب هدف جدید نیاز داشته باشد. اگر تصمیم دارید محصول خود را تغییر دهید تا بخش کاملاً جدیدی از بازار را از طریق بسته بندی، اندازه، طعم، کانال های تبلیغاتی، قیمت یا مکان جدید هدف قرار دهید، بهتر است به تغییر نام تجاری فکر کنید.

زمانی که می خواهید شهرت شرکت خود را بهبود ببخشید:
رسوایی در رسانه های اجتماعی، کیفیت پایین محصولات یا نشت داده ها می تواند منجر به لکه دار شدن شهرت شود. و مطمئناً بر شرکت شما و مشتریانش تاثیر منفی می گذارد. تغییرات واقعی در شرکت می تواند به حذف تداعی های منفی که در ذهن مردم ایجاد می شود کمک کند و دوباره اعتماد مشتریان را جلب کند.

اگر شرکتی ادغام شود:
اگر دو شرکت نیروها را به هم پیوند دهند و یکی شوند، ادغام انجام شده است. برای به نمایش گذاشتن بهترین ویژگی های هر کسب و کار، جلب اعتماد مشتریان، توسعه آگاهی از برند و جلوگیری از سردرگمی، بروزرسانی امری ضروری است. ادغام به شرکت شما اجازه می دهد تا وارد بازارهای جدید شود، از منابع مالی به نحو احسن استفاده کند، سود بیشتری کسب کند، مدیریت جدید و موارد دیگر را به دست آورد. این فرآیند همچنین بر مصرف کنندگان تأثیر می گذارد زیرا منجر به خدمات بهتر به مشتریان، محصولات با کیفیت بالاتر و قیمت های پایین تر می شود.

ریبرندینگ یا برندسازی مجدد چیست؟

وقتی می خواهید بین المللی شوید:
هنگامی که یک کسب و کار وارد بازارهای بین المللی می شود، اغلب برای دستیابی به رشد و دستاوردهای مالی متمایز به تغییر نام تجاری متوسل می شود. برای ارتباط با مکان‌های جدید شرکت‌ها یک نام شرکت جدید و لوگویی جدید ارائه می‌کنند که نشان‌دهنده این است که برند شما منحصربه‌فرد، به راحتی قابل یادآوری و در کشورهای دیگر قابل درک است.

اگر تغییری در مدیریت ایجاد شود:
شرکت ها با مدیران خود مرتبط هستند. اگر یک نام تجاری به یک مالک خارجی تبدیل شود، یک هویت جدید راهی برای تأکید بر انتقال است.

 

به یاد داشته باشید که تغییرات را فقط به این دلیل که از لوگو یا نام تجاری خود خسته شده اید یا به دنبال جلب توجه هستید ایجاد نکنید زیرا تلاش های آگاهی از برند شما تمام انتظارات شما را برآورده نکرده است. اگر فکر می کنید که تغییر نام تجاری سریع ترین و ساده ترین راه برای بهبود کسب و کار شما است تنها خودتان را گمراه می کنید.

برای اجرای موفقیت آمیز این استراتژی، باید انواع تغییر نام تجاری را مطالعه کنید و یکی را انتخاب کنید که بیشتر برای شما مناسب است.

انواع ریبرندینگ

تغییر نام تجاری جزئی

تغییر نام تجاری کلی

 

قبل از شروع باید نوع استراتژی ریبرندینگ خود را مشخص کنید.

تغییر نام تجاری جزئی

این استراتژی زمانی استفاده می شود که شما تصمیم می گیرید چیزی جدید را بدون تغییر کامل به برند فعلی خود اضافه کنید. زمانی که لوگو و تصویر شرکت شما قدیمی شده باشد یا تغییر جزئی در اهداف کسب و کار شما ایجاد شده باشد، به‌روزرسانی ضروری است.
در اینجا می توانید به روز رسانی لوگوی اپل از سال 1976 تا 2013 را مشاهده کنید.

ریبرندینگ یا برندسازی مجدد چیست؟

تغییر نام تجاری کلی

این گزینه زمانی استفاده می‌شود که شرکت شما تغییرات اساسی مانند ادغام، تغییر در مدیریت، بازنگری محصول و غیره داشته باشد. در نتیجه برند شما نیاز به تغییر در هویت برند همراه با هدف، چشم‌انداز و ارزش‌های برند شما دارد. در اینجا یک تغییر کامل وجود دارد.

سازنده سخت‌افزار بازی Oculus، در سال 2017 توسط فیس‌بوک خریداری شد. مدت کوتاهی پس از خرید فیس‌بوک تغییر نام تجاری خود را انجام داد. منتقدان ادغام احساس می‌کنند که تغییرات در لوگو تنها شروعی برای تغییر نام تجاری Oculus توسط فیس‌بوک است.

ریبرندینگ یا برندسازی مجدد چیست؟

اکنون که انواع اصلی تغییر نام تجاری را می شناسید، بیایید مراحل شروع ریبرندینگ را بررسی کنیم.

چگونه تغییر نام یک شرکت را شروع کنیم؟

 • مخاطبان و بازار هدف خود را دوباره تعریف کنید
 • در چشم انداز، هدف و ارزش های خود تجدید نظر کنید
 • در نام شرکت خود تجدید نظر کنید
 • شعار برند خود را اصلاح کنید
 • هویت برند خود را دوباره ایجاد کنید

هنگامی که تصمیم گرفتید که آیا به یک استراتژی تغییر نام تجاری جزئی یا کلی نیاز دارید، به مراحل زیر برای پیاده سازی این استراتژی در کسب و کار خود نگاهی بیندازید.

1.مخاطبان و بازار هدف خود را دوباره تعریف کنید

تحقیقاتی را برای درک مخاطبان هدف خود، آنچه رقبای شما انجام می دهند، ویژگی های منحصر به فرد برند شما و تفاوت آن با سایر شرکت ها در همان صنعت انجام دهید.

تحقیقات عمیق که شامل گروه های متمرکز و تجزیه و تحلیل داده ها است به شما امکان می دهد متوجه شوید که آیا مشتریان و رقبای شما با ایده شما مطابقت دارند یا خیر همچنین خریداران واقعی خود و ترجیحات آنها را شناسایی کنید. این داده ها را با بازار هدف اولیه و مخاطبان خود مقایسه کنید تا به برخی تفاوت ها پی ببرید. به محض اینکه توانستید بازار و مخاطب واقعی خود را تعریف کنید، می توانید به اجرای استراتژی خود ادامه دهید.

2.در چشم انداز، هدف و ارزش های خود تجدید نظر کنید

هر شرکت دارای سه عنصر اصلی است که باید آنها را ارزیابی کنید: هدف، چشم انداز و ارزش ها. هر یک از آنها را تجزیه و تحلیل کنید تا متوجه شوید که چه چیزی اشتباه است.

چشم انداز. چشم انداز به برند شما جهت می دهد و اقداماتی را که شرکت شما باید انجام دهد را مشخص می کند. با گذشت زمان چشم انداز کسب و کار شما ممکن است تغییر کند و این کاملا طبیعی است. با این حال ضروری است به محض اینکه این اتفاق افتاد دیدگاه خود را دوباره تعریف کنید تا مطمئن شوید که کارمندان شما در مسیر درست حرکت می کنند و بر اساس آن تصمیم می گیرند.

هدف. هدف شما مصرف کنندگان اصلی، محصولاتی که تولید می کنید و موقعیت مکانی شما را توصیف می کند. این نقشه راه کسب و کار شماست. همانطور که هدف شما تغییر می کند، پیام شما نیز نیاز به تغییر دارد.

ارزش ها. ارزش‌های شرکت شما توضیح می‌دهد که چرا در جهت چشم‌انداز خود کار می‌کنید و چرا به هدف خود متعهد هستید. با تکامل برندها ممکن است ارزش های قدیمی خود را تغییر دهند. بنابراین باید ارزش های جدید خود را منعکس کنید تا تمرکز اصلی خود را نشان دهید.

به یاد داشته باشید، اگر مؤلفه‌های ذکر شده در بالا تغییر کنند، نحوه برقراری ارتباط با مخاطبان نیز نیازمند تغییراتی می باشد. زبان، لحن و صدایی که استفاده می کنید باید با پیامی که می خواهید منتقل کنید مطابقت داشته باشد.

3.در نام شرکت خود تجدید نظر کنید

تغییر نام یک شرکت یک گام جدی است زیرا می تواند به بهای شناخت برند و ترافیک طبیعی شما تمام شود. با این حال اگر به طور جدی به تغییر نام برند خود فکر می کنید مطمئن شوید که پس از ریبرندینگ برنامه ای برای بازیابی دارید.

به طور کلی اگر نام شرکت شما همچنان با هدف، چشم انداز و ارزش های شما همسو است، بهتر است آن را حفظ کنید. اما اگر با هویت شما مطابقت ندارد بهتر است آن را اصلاح کنید. اطمینان حاصل کنید که نام تجاری جدید شما پیام شما را منتقل می کند و املای آن آسان و جذاب است. نام مناسب همچنین از اهداف و رشد کسب و کار شما نیز پشتیبانی می کند.

4.شعار برند خود را اصلاح کنید

هدف شما ایجاد شعاری است که هدف و چشم انداز شرکت شما را به اشتراک بگذارد و همچنین به یاد ماندنی باشد. تغییر آن را با دقت در نظر بگیرید زیرا هدف برند شما را برجسته می کند.

ریبرندینگ یا برندسازی مجدد چیست؟

مطمئناً مشتریان شعارهای جذابی از برندهای معروف مانند «فقط انجامش بده» از نایک، «من عاشق آن هستم» از مک‌دونالد یا «چون ارزشش را داری» از لورآل را به خاطر می‌آورند. برای ایجاد یک شعار عالی ارائه دستورالعمل، ادعا کردن، استعاره گرفتن یا استفاده از زبان شاعرانه را در نظر بگیرید.

برای کمک به ایجاد یک شعار عالی برای برند خود، در اینجا چند نکته ساده وجود دارد:

 • آن را کوتاه، ساده و واضح نگه دارید.
 • از ارزش پیشنهادی منحصر به فرد خود استفاده کنید.
 • مقاوم باشید
 • اطمینان حاصل کنید که می تواند زمان آزمایش را تحمل کند.
 • مخاطبان و بازار هدف خود را در نظر بگیرید.

5.هویت برند خود را دوباره ایجاد کنید

چندین چیز وجود دارد که ممکن است در مورد هویت برند شرکت خود تغییر دهید، مانند لوگو، اشکال، تصاویر، رنگ ها یا دستورالعمل ها. در اینجا چندین تغییر وجود دارد که شما نیاز دارید.

لوگوی خود را تغییر دهید

اگر تغییرات داخلی در شرکت خود داشته‌اید و می‌خواهید آن‌ها را نشان دهید یک لوگوی جدید ایجاد کنید. برای تازه کردن لوگوی قدیمی خود از این اصول اولیه برای انجام صحیح آن استفاده کنید:

 1. با ایجاد یک لوگوی ساده اعتماد به نفس خود را نشان دهید.
 2. لوگویی ایجاد کنید که برجسته شود.
 3. از اشکال و سبک های جهانی که متناسب با کانال های ارتباطی شما هستند استفاده کنید.
 4. اطمینان حاصل کنید که لوگوی جدید شما در دراز مدت از هدف، چشم انداز و ارزش های شما پشتیبانی می کند.
 5. سعی کنید از قسمت هایی از لوگوی قدیمی خود برای کمک به مشتریان در شناخت برندتان استفاده کنید.

از رنگ های مختلف استفاده کنید

طبق مطالعه مریلند رنگ، شناخت برند را تا 80 درصد افزایش می دهد. بنابراین رنگ بر مشتریان و برند شما تأثیر می گذارد.

به رنگ های شرکت خود با دیدی بهتر و تازه ­تر نگاه کنید تا تصمیم بگیرید که آیا با تصویر برند شما مطابقت دارد یا خیر. علاوه بر این امروزه بررسی اینکه پالت رنگ شما روی صفحه مانیتور و در چاپ چگونه به نظر می رسد ضروری است. اطمینان حاصل کنید که در همه شرایط ترکیب رنگ ها یکسان باشد.

اشکال و تصاویر خود را بروز کنید

هنگامی که تصمیم به تغییر هر یک از عناصر بصری برند خود گرفتید به اصلاح اشکال و تصاویر فکر کنید تا همه چیز منسجم بماند. همچنین مطمئن شوید که تصاویر و اشکال شما از پیام برند شما پشتیبانی می کنند.

نمونه های تغییر نام تجاری

 • Dunkin’ Donuts
 • Airbnb
 • Starbucks
 • Dropbox
 • Burberry
 • Co-Op
 • Coty Inc

شرکت ها هنگام تغییر نام تجاری ریسک می کنند. با این حال، اگر به درستی اجرا شود، می تواند به رشد کسب و کار شما کمک کند.

دونات دانکین (Dunkin’ Donuts)

سال 2019 سالی است که Dunkin’ Donuts طراحی مجدد را در نظر گرفت. این برند با یک لوگوی جدید آمد که عبارت “دونات” را حذف کرد.

ریبرندینگ یا برندسازی مجدد چیست؟

به گفته مدیر ارشد بازاریابی شرکت آنها لوگوی خود را تازه کردند تا تاکید روزافزون بر قهوه، سایر نوشیدنی ها و ساندویچ ها را منعکس کند. با این وجود این برند همچنان از همان پالت رنگ و فونت نمادین برای حفظ آگاهی از برند در بین مشتریان استفاده می کند.

استارباکس (Starbucks)

این زنجیره چندملیتی قهوه‌ها و سوخاری‌ها از زمانی که در سال 1971 تأسیس شد، چندین بار لوگوی خود را تغییر داده است. بیایید آخرین تغییر نام تجاری استارباکس را در سال 2011 در نظر بگیریم.

ریبرندینگ یا برندسازی مجدد چیست؟

برای جشن چهلمین سالگرد خود تیم استارباکس تصمیم گرفت یک لوگوی جدید معرفی کند. آنها حروف را از لوگو حذف کردند و فضایی برای تصویر پری دریایی گذاشتند و هویت جدیدی را به مصرف کنندگان خود معرفی کردند.

باربری (Burberry)

Burberry یک خانه مد لوکس که در سال 1856 تأسیس شد. و زمانی که مدیرعامل آن در سال 2006 تغییر کرد، نیاز به تغییر داشت. از آن زمان شرکت شروع به گفتن داستان خود برای حرکت رو به جلو کرد تا بهترین جنبه های برند را به نمایش بگذارد. این برند داستان خود را دوباره طراحی کرد و با استفاده از مدل های بریتانیایی بر بریتانیایی بودن خود تاکید زیادی داشت.

ریبرندینگ یا برندسازی مجدد چیست؟

چه برند شما نیاز به تازه ­سازی یا تغییر کلی داشته باشد یا نداشته باشد، تغییر نام تجاری در ایجاد درک درست بسیار موثر است. اینکار به شما امکان می دهد یک هویت بصری کاملاً جدید برای کسب و کار خود ایجاد کنید تا به چندین هدف دست یابید مانند: دستیابی به مشتریان جدید، بهبود آگاهی از برند، افزایش رتبه گوگل خود و موارد دیگر.

امتیاز دهید